Z pytaniem do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który świadczy usługi elektroniczne, o których mowa w Rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE) NR 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. U. EL 77/1), tj. zajmuje się zdalną konserwacją oprogramowania. Usługa ta świadczona jest na zlecenie kontrahenta z kraju Unii Europejskiej (Belgii), m.in. na rzecz polskich podmiotów gospodarczych, które korzystają z licencji oprogramowania, które dostarczył kontrahent z Belgii. Usługobiorca z Belgii posiada tzw. NIP unijny z przedrostkiem BE.
Podatnik zadał pytanie, czy ma obowiązek zgłoszenia rejestracyjnego na podstawie art. 97 ust. 3 pkt 2 w zw. z ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i uzyskania numeru identyfikacyjnego VAT- unijnego oraz składania informacji podsumowującej.
Zdaniem Podatnika w świetle obowiązujących przepisów nie ma obowiązku rejestracji dla celów uzyskania NIP unijnego ze względu na fakt świadczenia usług m.in. na rzecz podmiotów gospodarczych mających siedzibę w Polsce, mimo, że zleceniodawcą jest podmiot gospodarczy z siedzibą w Belgii, który posiada tzw. NIP unijny. Podatnik podkreśla, że usługi te świadczone są na rzecz podmiotów gospodarczych mających siedzibę m.in. na terytorium Polski.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko Podatnika za nieprawidłowe. Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Na podstawie ust. 3 powyższego artykułu, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy:
- nabywają usługi, do których stosuje się art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług;
- świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.
W myśl art. 97 ust. 4 ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zawiadomienia zgodnie z ust. 1, jako podatnika VAT UE.
Art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy stwierdza, że podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca, zwane dalej „informacjami podsumowującymi”.
W tym miejscu należy ustalić miejsce świadczenia przedmiotowych usług, bowiem w przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie charakteru danej czynności a co za tym idzie miejsca świadczenia danej usługi.
Generalna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług (na rzecz podatników) została określona w art. 28b ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n. W przedmiotowej sprawie wyłączenia te nie będą miały zastosowania.
Stwierdzić należy, że Podatnik świadczy usługi elektroniczne na rzecz kontrahenta z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej tj. Belgii, który jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Tym samym usługi te będą opodatkowane zgodnie z art. 28b ust. 1 w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy tj. w Belgii.
Wobec powyższego Podatnik, jako podmiot wykonujący usługi na rzecz kontrahenta z Belgii, które są opodatkowane jak wskazano powyżej zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, zatem są to czynności, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy jest obowiązany do dokonania rejestracji przed wykonaniem przedmiotowych usług elektronicznych na podstawie art. 97 ust. 3 pkt 2 ustawy co wynika wprost ze wskazanego przepisu. Ponadto Podatnik ma obowiązek składania informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy, bowiem świadczy On usługi, do których stosuje się art. 28b, wykonywane na rzecz podatników podatku od wartości dodanej. W związku z powyższym stanowisko Podatnika należało uznać za nieprawidłowe.
Aktualna promocja: