20.05.2013 r.
2 min

Zwolnienie podmiotowe i eksport usług

Ekspert KIP

Skopiuj link
20.05.2013r.
2 min

Polski podatnik korzysta ze zwolnienia z opodatkowania VAT w Polsce ze względu na wysokość sprzedaży. Podatnik ten powinien złożyć formularz VAT-R przed wykonaniem pierwszej usługi na rzecz kontrahenta z Niemiec celem rejestracji jako podatnik VAT UE. Numerem unijnym podatnik ma obowiązek posługiwać się w transakcjach z udziałem kontrahentów z innych krajów UE. Uzyskanie numeru VAT UE nie oznacza, że polski przedsiębiorca automatycznie staje się podatnikiem VAT czynnym, zobowiązanym do rozliczania tego podatku w Polsce i składania deklaracji VAT-7. Nadal pozostaje on podatnikiem zwolnionym podmiotowo, tylko że jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Podatnik zwolniony podmiotowo od VAT nie składa deklaracji VAT-7, ale w przedstawionym przypadku ma obowiązek wypełniać i składać informacje podsumowujące VAT UE, wskazując wartości świadczonych wewnątrzwspólnotowych usług. Informacje podsumowujące należy składać wtedy, gdy przedmiotem świadczenia są usługi opodatkowane według zasady ogólnej, tj. na podstawie art. 28b ustawy. Miejscem opodatkowania wskazanych usług będzie kraj, gdzie nabywca ma siedzibę firmy (Niemcy). Obowiązek rozliczenia VAT w takim przypadku ciąży na kupującym w ramach mechanizmu obciążenia zwrotnego. Zatem podatnik, pomimo że nadal będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, świadcząc przedmiotowe usługi, obowiązany jest złożyć zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R, odpowiednio w zakresie związanym z rejestracją podatników VAT UE (część C.3 – informacje dotyczące obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych).

Jednocześnie, mając status podatnika VAT zwolnionego, winien jedynie składać informacje podsumowujące VAT-UE, w których wykaże wartość świadczonych usług.

Zobacz szkolenia: