Jak wskazuje ministerstwo finansów zmiana rozporządzenia jest związana z przystąpieniem z dniem 1 lipca 2013 r. Chorwacji do Unii Europejskiej. Z uwagi na powyższe istniała konieczność dostosowania wzoru informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach (VAT-UE) poprzez dodanie w części Objaśnienia w pkt 2 nowego kodu i nazwy kraju, tj.: HR – Chorwacja.
Nowy wzór informacji (VAT-UE) wraz z załącznikami oraz korekty (VAT-UEK) został oparty na dotychczasowych wzorach określonych na podstawie rozporządzenia z dnia 18 lipca 2011 r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach (Dz. U. Nr 156, poz. 931).
Istotną zamianą jest wprowadzenie w rozporządzeniu z 17 czerwca 2013 r. objaśnień do informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach (VAT-UE), które zostały zamieszczone w załączniku nr 2 rozporządzenia. Objaśnienia te zawierają informację o podmiotach zobowiązanych do składania informacji podsumowujących, terminach ich składania, sytuacjach wypełniania załączników do informacji podsumowującej oraz szczegółowe objaśnienia dotyczące wypełniania poszczególnych pozycji informacji podsumowującej. W objaśnieniach wskazano również dwuliterowe kody poszczególnych państw Unii Europejskiej.
Dodatkowo we wzorach informacji podsumowujących wprowadzono następujące zmiany o charakterze technicznym:
- w poz. 1 wyrazy „Numer Identyfikacji Podatkowej podatnika” zastąpiono wyrazami „Identyfikator podatkowy NIP podatnika” w związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1016),
- została zaktualizowana metryka ustawy o VAT w związku z ogłoszeniem jednolitego tekstu ustawy,
- we wzorze VAT-UE, VAT-UEK z części G. Oświadczenie i podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika usunięto wyrazy „Oświadczam, że są mi znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością”. Zapis ten został zastąpiony następującym pouczeniem: „Za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym”.
Zgodnie z § 2 rozporządzenia wzór informacji podsumowującej oraz korekty informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach, określony w załącznikach do rozporządzenia, stosuje się, począwszy od rozliczenia:
- za lipiec 2013 r. – w przypadku informacji składanej za okresy miesięczne
- za trzeci kwartał 2013 r. – w przypadku informacji składanej za okresy kwartalne.
Uwzględniając treść § 3 ust. 1 ww. rozporządzenia podatnicy do rozliczeń za poszczególne okresy 2013 r. mogą stosować wzory informacji podsumowujących obowiązujące na podstawie rozporządzenia z dnia 18 lipca 2011 r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach (Dz. U. Nr 156, poz. 931), co oznacza, że można do rozliczeń za 2013 r. stosować obowiązujące do tej pory wzory informacji podsumowujących, jednakże z jednym wyjątkiem. Nie można informować o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach oraz składać korekt informacji podsumowujących o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach na wzorach obowiązujących na podstawie rozporządzenia z 2011 r., jeżeli informacja podsumowująca lub jej korekta zawiera informacje o transakcjach z kontrahentami z Chorwacji. W takiej sytuacji należy bezwzględnie składać informacje o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych na wzorach, które zostały wprowadzone rozporządzeniem z 17 czerwca 2013 r.
Wojciech Zajączkowski
Zobacz szkolenia: