05.08.2013 r.
4 min

Terminy odliczania podatku naliczonego z duplikatów faktur

Ekspert KIP

Skopiuj link
05.08.2013r.
4 min

Jeżeli nabywca nie otrzymał pierwotnej faktury od sprzedawcy, to termin odliczenia podatku naliczonego określa art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (tu: duplikat faktury) albo dokument celny. Zastosowanie w takiej sytuacji znajdzie również art. 86 ust. 11 ww. ustawy, zgodnie z którym jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (a więc za dwa kolejne miesiące, albo dwa kolejne kwartały – jeżeli rozlicza się kwartalnie).Oznacza to, że dopiero otrzymanie duplikatu faktury będzie upoważniało podatnika do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na duplikacie faktury w okresie jego otrzymania albo w za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zasada wynikająca z art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy nie będzie miała zastosowania w stosunku do towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (media). W świetle art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w przypadku nabycia mediówpowstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. Będzie to oznaczało, że podatnik otrzymując duplikat faktury za media nie może jej ująć w okresie rozliczeniowym, w którym ten duplikat otrzymuje, lecz w okresie rozliczeniowym, w którym przypada termin płatności wynikający z duplikatu faktury albo, w myśl art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. W niektórych przypadkach będzie to oznaczało konieczność korekty deklaracji podatkowej za okresy rozliczeniowe, w których podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury za media przysługiwało. Może się więc zdarzyć, że otrzymując w sierpniu duplikat faktury za media z terminem płatności na marzec, podatnik, chcąc odliczyć podatek z duplikatu faktury, będzie zobowiązany do skorygowania deklaracji i zwiększenia podatku naliczonego za marzec, kwiecień, albo maj. Nie może tego uczynić w rozliczeniu za sierpień, wrzesień ani październik. Wynika to z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT.

W sytuacji natomiast, w której nabywca utracił fakturę, którą pierwotnie otrzymał, termin odliczenia podatku, został wskazany w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, z uwzględnieniem art. 86 ust. 11. Będzie to oznaczało konieczność ujęcia faktury nie w okresie rozliczeniowym otrzymania duplikatu faktury, lecz w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik pierwotnie otrzymał oryginał faktury, która później zaginęła. Natomiast duplikat faktury jest jedynie dokumentem potwierdzającym prawo do odliczenia w okresie kiedy pierwotna faktura wpłynęła do nabywcy.

Natomiast w odniesieniu do otrzymanych, a następnie utraconych faktur za media, za które wystawiono duplikaty faktur sposób postępowania podatnika, a więc i terminu odliczania podatku, jest analogiczny jak w przypadku oryginałów faktur za media, których nabywca nigdy nie otrzymał. Terminem odliczenia podatku z duplikatów faktur za media jest więc okres rozliczeniowy, w którym przypada termin płatności wynikający z duplikatu faktury albo, w myśl art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Wojciech Zajączkowski

Zobacz szkolenia: