03.03.2014 r.
4 min

Sprzedaż na rzecz podatników zagranicznych a odwrotne obciążenie

Ekspert KIP

Skopiuj link
03.03.2014r.
4 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która dokonuje dostaw krajowych (w ramach których towary nie wyjeżdżają z Polski) towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług na rzecz prowadzących działalność gospodarczą podmiotów zagranicznych, niezarejestrowanych w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług, będących podatnikami podatku od wartości dodanej (rozumianego zgodnie z art. 2 pkt 11 ustawy o VAT jako podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium Polski).
Spółka zadała pytanie, czy w ww. stanie faktycznym znajdzie zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia.

Zdaniem Spółki w analizowanej sytuacji mechanizm odwrotnego obciążenia nie znajdzie zastosowania, a Spółka powinna wystawiać faktury naliczając 23% podatek VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. Wskazał, że na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
 

  • dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
  • nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15,
  • dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2.

Z kolei w myśl art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Powyższe regulacje wprowadzają mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego dokonywana jest dostawa towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy, czyli w takim przypadku transakcję opodatkowuje nabywający. Przy czym należy zauważyć, że powyższy mechanizm znajduje zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy zarówno dostawcą jak i nabywcą towaru jest podatnik podatku VAT.

Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy zauważyć, że aby zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia muszę zostać spełnione wszystkie warunki, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy. Z okoliczności sprawy wynika, że przedmiotem dostawy będą towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy oraz dostawy te nie będą objęte zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Ponadto Spółka, będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy, u którego sprzedaż nie jest zwolniona na podstawie art. 113 ust. l i 9 ustawy. Natomiast podmioty zagraniczne, niezarejestrowane w Polsce na potrzeby podatku VAT, na rzecz których Spółka będzie dokonywała przedmiotowych dostaw, nie są podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy. Zatem w niniejszej sprawie nie znajdzie zastosowania mechanizm odwrotnego obciążenia, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy. Dostawę przedmiotowych towarów należy opodatkować według zasad ogólnych, a podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu dostawy tych towarów będzie Spółka.

Tym samym stanowisko Spółki należało uznać za prawidłowe.

Oprac.: Wojciech Zajączkowski