Jest to kolejne rozporządzenie precyzujące rozwiązania wprowadzone nowelizacją z 1 kwietnia 2014 r., zmieniającą zasady odliczania VAT od samochodów osobowych do 3,5 tony, wykorzystywanych przez przedsiębiorców. Z ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że warunku prowadzenia ewidencji nie stosuje się do: pojazdów przeznaczonych wyłącznie do odsprzedaży, sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika, oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, a także jeżeli odsprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika. Ewidencja nie musi być także prowadzona dla pojazdów samochodowych, w odniesieniu do których podatnik uprawniony jest do odliczenia 50% wartości podatku naliczonego z tytułu ponoszonych wydatków związanych z pojazdem (w związku z tzw. użytkiem na cele mieszane).
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, obowiązek prowadzenia ewidencji nie dotyczy również pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi o następujących przeznaczeniach: pomoc drogowa, pojazd pogrzebowy oraz bankowóz typu A i B.
Wyłączenie z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów przeznaczonych do pomocy drogowej wymaga spełnienia jednej przesłanki, mianowicie posiadania przez taki pojazd nadwozia konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu uszkodzonych pojazdów. Natomiast zwolnienie w zakresie pojazdów pogrzebowych dotyczy tych, które nie spełniają warunków zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 marca 2014 r. (Dz. U. poz. 407) w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika; chodzi więc o pojazdy mające więcej niż jeden rząd siedzeń i dopuszczalną masę całkowitą równą bądź mniejszą niż 3 tony. Jednocześnie muszą one być wykorzystywane w celu prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, której przedmiotem jest świadczenie usług pogrzebowych. Ostatnia grupa wskazana w rozporządzeniu to bankowozy typu A i B. Aby mogły być one zwolnione z obowiązku ewidencji (podobnie jak pojazdy pogrzebowe), muszą być wykorzystywane w celu prowadzenia działalności gospodarczej, której przedmiotem jest w tym wypadku transport wartości pieniężnych.
W rozporządzeniu dla wszystkich omówionych grup pojazdów przewidziano dodatkowe zastrzeżenie, iż z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym musi wynikać, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym. Muszą być także spełnione warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla poszczególnych przeznaczeń.
Aleksandra Krajewska
Maciej Bzdurski