Celem zmiany jest dostosowanie do aktualnego stanu prawnego oraz do zmian wprowadzonych ustawą z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015, poz. 1649).
Zmiany polegają na:
- uchyleniu § 3, który jest powtórzeniem regulacji zawartej w art. 1a ust. 4 ustawy CIT i jako zbędny został uchylony;
- wprowadzeniu do § 4 ust. 3 zmiany dostosowującej jego brzmienie do przepisu art. 45 ust. 5 ustawy PIT (brak obowiązku dołączenia do zeznania sprawozdania finansowego, a jedynie obowiązek jego przekazania do urzędu skarbowego w terminie złożenia zeznania);
- wprowadzeniu do § 9a i § 10 ust. 2 regulacji z zakresu właściwości miejscowej organów podatkowych w sprawach VAT. Właściwość miejscową w VAT określały przepisy art. 3 ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, które zostały uchylone ustawą z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649). Właściwość miejscowa organów podatkowych w VAT powinna być ustalana zgodnie z generalną zasadą przewidzianą w art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej, tj. według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika. W rozporządzeniu uregulowano kwestię właściwości miejscowej organu podatkowego w przypadku, gdy podatnik nie ma siedziby działalności gospodarczej na terytorium RP, ale ma stałe miejsce prowadzenia działalności, o którym mowa w rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającym środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L Nr 77, s. 1). Dla tych podatników właściwość miejscowa będzie określana wg stałego miejsca prowadzenia działalności (§ 9a ust. 1.) § 9a ust. 2 rozporządzenia rozstrzyga o ustalaniu właściwości miejscowej organów podatkowych w sprawach podatku należnego z tytułu importu towarów na podstawie przepisów prawa celnego.
Jeżeli w sprawach VAT nie będzie można ustalić właściwości miejscowej w sposób określony w przepisach prawa podatkowego, właściwym organem podatkowym będzie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście (§ 10 ust. 2).
Przepis § 10 ust. 2 rozporządzenia stanowi powtórzenie dotychczasowego przepisu art. 3 ust. 4 ustawy VAT.
Konsekwencją opisanych wyżej zmian są następujące zmiany o charakterze dostosowawczym: § 10 ust 1, § 13 i § 13a.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
źródło: www.mf.gov.pl