06.10.2017 r.
5 min

Sprzedaż samochodu w ramach procedury VAT marża

Ekspert KIP

Skopiuj link
06.10.2017r.
5 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w dniu 14 listopada 2016 r. kupił używany samochód osobowy (rok produkcji: 2013) na podstawie umowy sprzedaży zawartej z osobą prywatną niebędącą podatnikiem podatku od towarów i usług. W momencie zakupu samochodu miał zamiar jego odprzedaży w niedługiej przyszłości. Cena sprzedaży samochodu była jednak na tyle okazyjna, że Podatnik uznał, że nabędzie samochód w celu jego odsprzedaży z zyskiem, a w międzyczasie będzie go wykorzystywał do prowadzonej działalności gospodarczej.

Samochód był użytkowany w firmie jako środek trwały. Od zakupu paliwa Podatnik odliczał 50% VAT. W najbliższym czasie Podatnik zamierza sprzedać ten samochód.

Podatnik zadał pytanie, czy do sprzedaży używanego samochodu osobowego w opisanym wyżej stanie faktycznym można zastosować opodatkowanie w systemie marży przewidziane w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.

Zdaniem Podatnika zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Opodatkowanie w systemie marży jest ograniczone do pewnej kategorii towarów używanych, oraz istotne jest przy tym, od kogo towary używane zostały nabyte.

Dla potrzeb stosowania szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych ustawodawca w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy określił, że przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne. Zgodnie z art. 120 ust. 10 pkt 1 ustawy, przepis ust. 4 dotyczy dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Zdaniem Podatnika sprzedaż używanego samochodu osobowego powinna być opodatkowana na zasadzie marży, zgodnie z art. 120 ustawy. Używany samochód osobowy jest bowiem niewątpliwie towarem używanym w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy – stanowi ruchome dobro materialne, nadające się do dalszego użytku w jego aktualnym stanie. Podatnik kupił przedmiotowy samochód od osoby prywatnej, zatem osoby niebędącej podatnikiem, wymienionej w art. 120 ust. 10 pkt 1 ustawy. Wskazał, że samochód został przy tym nabyty w celu odsprzedaży, ponieważ już w momencie zakupu samochodu miał zamiar jego sprzedaży w niedługiej przyszłości.

Podatnik wskazał, że ww. przedstawione stanowisko potwierdzają liczne interpretacje wydane w analogicznych stanach faktycznych (np. interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 maja 2014 r. nr ILPP2/443-212/14-2/AK i z dnia 3 czerwca 2014 r. nr ILPP2/443-243/14-4/MR oraz pisma Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 marca 2017 r. nr 0461-ITPP2.4512.131.2017.1.KN; z dnia 23 marca 2017 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.17.2017.1.JG; z dnia 10 marca 2017 r. nr 0461-ITPP2.4512.9.2017.1.AD).

Warto także wskazać, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 8 grudnia 2005 r., sygn. akt C-280/04 stwierdził, że pierwszorzędnym celem nabycia samochodu osobowego niekoniecznie musi być cel odsprzedaży. Ponadto TSUE przyjął stanowisko, że przedsiębiorstwo, które nabyło używany pojazd w celu przeznaczenia go na potrzeby swojej działalności, a następnie w ramach zwykłego wykonywania działalności gospodarczej odsprzedaje pojazd i odsprzedaż ta nie jest w chwili nabycia głównym celem, a jedynie celem drugorzędnym, może dokonać odsprzedaży tego pojazdu korzystając z procedury VAT marża. Jak zatem widać, Trybunał Sprawiedliwości w stanie faktycznym analogicznym do zaprezentowanego w niniejszym wniosku, przyznał prawo do zastosowania procedury VAT marża, więc nie ulega wątpliwości, że sprzedając używany samochód osobowy nabyty od osoby niebędącej podatnikiem podatku VAT (bez możliwości odliczenia podatku VAT) może zastosować procedurę VAT marża.

Wobec powyższego zdaniem Podatnika będzie mu przysługiwać prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT- marża przewidzianej w art. 120 ust. 4 ustawy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Podatnika za prawidłowe i stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Podatnika.

oprac.: Wojciech Zajączkowski