Umowa o opuszczeniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przewiduje okres przejściowy, który ma trwać od 1 lutego 2020 r. do końca 2020 r. W okresie tym wszelkie wcześniejsze uzgodnienia dotyczące funkcjonowania jednolitego rynku oraz związanych z nim swobody – przepływu osób, towarów, usług i kapitału – będą kontynuowane do końca 2020 r. Wielka Brytania w dalszym ciągu uczestniczy w unii celnej i takie same jak do końca stycznia 2020 r. pozostają uzgodnienia dotyczące handlu oraz kwestii podatkowych.
Powyższe obowiązuje również w zakresie wewnątrzwspólnotowych transakcji dostaw i nabyć towarów w ramach wymiany handlowej pomiędzy podatnikami z Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii.
Wobec powyższego reguły dotyczące podatku VAT w wymianie towarowej i usługowej z podatnikami i osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej pozostają niezmienione co najmniej do końca 2020 r.
Podatnicy podatku VAT dokonujący wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów do Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu są zobowiązani uzyskiwać z systemu VIES potwierdzenia, że ich kontrahent na dzień dokonania dostawy ma właściwy i ważny numer indentyfikacyjny VAT poprzedzony dwuliterowym prefixem GB.
Również, w związku ze zmianą przepisów Unii Europejskiej w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych od stycznia 2020 r., a w Polsce prawdopodobnie dopiero od 1 kwietnia 2020 r., konieczne będzie stosowanie zmienionych regulacji również w toku transakcji z podatnikami z Wielkiej Brytanii. Wyjątkiem jest tu rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) 2018/1912 z dnia 4 grudnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do niektórych zwolnień związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi, które określiło katalog dowodów potwierdzających dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej.
Powyższe rozporządzenie, jako akt prawny Unii Europejskiej niewymagający implementacji, weszło w życie od 1 stycznia 2020 r. i obowiązuje wszystkich podatników dokonujących takich transakcji z podatnikami z innych krajów członkowskich, w tym z podatnikami z Wielkiej Brytanii.
Wspomniany wyżej okres przejściowy, który ma trwać do końca 2020 r. ma dać czas przedstawicielom Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii na wynegocjowanie przyszłych relacji gospodarczych (w tym podatkowych) i politycznych po 2020 roku.
Nie oznacza to jednak, że z dniem 1 stycznia 2021 r. dotychczasowy sposób rozliczeń podatkowy musi ulec zmianie. Potencjalnie możliwe jest wydłużenie trwającego obecnie okresu przejściowego poza 2020 r.
Gdyby jednak tak się nie stało to od 2021 r. Wielka Brytania przestanie być traktowana jako kraj członkowski Unii Europejskiej dla celów podatkowych, co spowoduje uznanie tego kraju za kraj trzeci w rozumieniu przepisów VAT.
Będzie to oznaczało konieczność zmiany systemu rozliczeń z podatnikami z Wielkiej Brytanii i traktowaniu transakcji towarowych z tymi przedsiębiorcami jako eksport i import towarów, z wszystkimi tego konsekwencjami dotyczącymi w szczególności sposobu dokumentowania takich transakcji. Skutkować to będzie brakiem akceptacji przez organy podatkowe dokumentów potwierdzających WDT/WNT i równoczesnym żądaniem dokumentów potwierdzających import i eksport towarów, tak jak ma to miejsce w obecnych transakcjach z podatnikami z krajów trzecich (spoza Unii Europejskiej).
Wojciech Zajączkowski