08.08.2021 r.
3 min

Rozliczenie w podatku dochodowym kryptowalut

Ekspert KIP

Skopiuj link
08.08.2021r.
3 min

Jednostki kryptowalut to wirtualne znaki legitymacyjne o charakterze zbliżonym do pieniądza bezgotówkowego. Nie posiadają centralnego emitenta ani instytucji kontrolującej jej obrót, ich wartość rynkowa jest zdeterminowana tylko i wyłącznie poprzez wolnorynkowe mechanizmy popytu i podaży w serwisach wymiany wirtualnych walut, na podstawie których ustala się ich aktualny kurs w stosunku do tradycyjnych walut.

Jak kwalifikować wpływy z obrotu kryptowalut do przychodów? Co stanowi dokument potwierdzający poniesiony wydatek na zakup kryptowaluty? To pytania, które zadają sobie podatnicy, ale również zadają je organom podatkowym w ramach wysyłanych wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej. Temat jest nadal nowy dla fiskusa i nie do końca rozpoznany. Dla kwestii podatkowych nie ma znaczenia czy inwestujemy w różne kryptowaluty, czy w jedną i tę samą.

Z punktu widzenia kosztów uzyskania przychodu uznaje się, że dokument w postaci zestawienia transakcji wygenerowanego z platformy internetowej wystarcza do wykazania, że podatnik poniósł koszty uzyskania przychodu z obrotu kryptowalutami.  (m.in. wyrok NSA z 25.05.2021 r., II FSK 3796/18). Od 2019 roku przychody uzyskane z obrotu kryptowalutami są rozliczane jako dochody z kapitałów pieniężnych objęte stawką 19% podatku. Przychód ze zbycia kryptowalut jest opodatkowany nawet wtedy, gdy nie został otrzymany jako tzw. przychód należny, a więc nie ma tu zasady kasowej.

Taka sytuacja może wystąpić wtedy, gdy podatnik zbywa wirtualną walutę poza giełdą, regulując transakcję umową cywilnoprawną. Podatnik powinien złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-38, wypełniając sekcję E.  Jeśli podatnik korzystał z usług zagranicznego brokera, musi sam wypełnić na własną rękę PIT-8C, na podstawie historii transakcji, a następnie dodać przychody i koszty ich uzyskania do PIT-38, sumując z tymi uzyskanymi za pośrednictwem polskich brokerów.

Kryptowalut nie można sumować z innymi przychodami lub dodawać do kosztów kwot związanych z innymi inwestycjami. Jeżeli więc z akcji mamy stratę, a z kryptowalut dochód to musimy zapłacić podatek od kryptowalut. W przypadku odwrotnym, gdy akcje dają zysk, a kryptowaluty stratę, to zapłacimy podatek od akcji.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że do powyższego 19-proc. podatku może dojść 4 proc. daniny solidarnościowej. Warunkiem jest jednak łączny roczny dochód w wysokości co najmniej 1 mln zł. Powyżej tej kwoty płaci się dodatkowe 4 proc.

 

dr Małgorzata Rzeszutek
doradca podatkowy