27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatki
23.07.2023 r.
3 min

Podatkowe skutki najmu boksów samoobsługowych

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatki
23.07.2023r.
3 min

Zawiązanie umowy o świadczenie usługi najmu boksu do przechowywania następuje zwykle po wypełnieniu przez klienta zainteresowanego najmem boksu do przechowywania, formularza na stronie internetowej. W formularzu takim klient wskazuje swoje dane oraz planowany okres najmu. Podatnik świadczący te usługi powinien umożliwić realizację płatności poprzez system płatności mobilnych oraz szybki przelew obsługiwany przez pośrednika finansowego. Zapłaty to płatności w formule online, a otrzymane tytułem zapłaty środki wpływają na bankowy rachunek płatniczy podatnika. Przedsiębiorca musi pamiętać również o pozyskaniu od operatora obsługującego płatność informacji, opisu pozwalającego na przyporządkowanie poszczególnych otrzymanych wpłat do konkretnych usług. Na tej podstawie podatnik powinien prowadzić ewidencję wewnętrzną, w której wskaże, które płatności są przyporządkowane do konkretnych usług. Dopiero po realizacji i potwierdzeniu płatności klient otrzymuje umowę oraz dokument zakupu.

Spełnione są więc przesłanki do zastosowania zwolnienia z obowiązku fiskalizacji sprzedaży w kasie rejestrującej na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących i poz. 37 załącznika do rozporządzenia, a także na podstawie § 2 rozporządzenia i poz. 25 załącznika do rozporządzenia. Stanowisko zaprezentowane zostało przez Dyrektora KIS m.in. w interpretacji z 19 lipca 2023r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.345.2023.2.JG.

Usługi najmu boksów samoobsługowych klasyfikowane są jako wynajem i obsługa nieruchomości niemieszkalnych własnych lub dzierżawionych PKWiU 68.20.12. Osoby fizyczne bardzo często korzystają z tych rozwiązań w okresie przeprowadzki, kiedy nie mają gdzie zostawić rzeczy z poprzedniej nieruchomości, zanim przeniosą je do nowej. Po zakończeniu umowy najmu boksów magazynowych typu self-storage, najemca ma obowiązek zabrać wszelkie rzeczy z przedmiotu najmu, najczęściej do dnia zakończenia trwania umowy. Zdarzają się jednak przypadki, że najemca opóźnia się z opuszczeniem wynajmowanej powierzchni – nadal z niej korzysta, a w szczególności przechowuje w przedmiocie najmu należące do niego ruchomości, mimo, że umowa najmu przestała obowiązywać.

Jeśli więc, podatnik- wynajmujący będzie otrzymywać wynagrodzenie za bezumowne korzystanie w wysokości np. jednokrotności czynszu za każdy miesiąc bezumownego korzystania oraz karę umowną za niewykonanie zobowiązania przez klienta polegającego na opróżnieniu przedmiotu najmu to czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i wobec tego powinna być dokumentowane fakturą. Stanowisko zaprezentowane zostało przez Dyrektora KIS m.in. w interpretacji z 29 czerwca 2021r., sygn. 0112-KDIL1-1.4012.213.2021.2.MG. Nie można więc traktować płatności od osoby, która zwleka z opróżnieniem boksu jako płatności kary a więc czynności wyłączonej z podatku VAT. Ta sama zasada obowiązuje podobnie przy tolerowaniu przez wynajmującego faktu korzystania z innych lokali użytkowych czy mieszkalnych po zakończeniu umowy najmu.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy