Już 28 listopada BEZPŁATNA konferencja online: „Optymalne podatki a bezpieczny biznes”

Szczegółowa agenda wydarzenia na stronie naszego partnera – Expert4you. Zapraszamy TUTAJ

Podatki i procedury podatkowe
19.08.2023 r.
4 min

Zniesienie stanu zagrożenia pandemicznego i jego wpływ na obowiązki w zakresie cen transferowych

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
19.08.2023r.
4 min

Dotyczyło to m.in.:

  • zwolnienia z konieczności posiadania oświadczenia od podmiotu powiązanego dotyczącego dokonania korekty w przypadku korekt cen transferowych, jeśli były one dokonywane za rok podatkowy lub w okresie, gdy obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii,
  • zniesienia warunku wykazania zysku podatkowego przez podmiot powiązany w celu skorzystania z zwolnienia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dotyczącej transakcji między powiązanymi podmiotami krajowymi, pod warunkiem, że obroty podmiotu spadły o co najmniej 50% w porównaniu do poprzedniego roku.

Kryterium braku straty dla tzw. zwolnienia krajowego nie stosuje się w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2019 r., w którym na całym terytorium Polski obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłoszone w związku z COVID-19. Oznacza to, że uprawnienie przysługuje m.in. za 2022 r. i 2023 r., a odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego w trakcie 2023 r. nie wpływa na prawo skorzystania z ułatwień (ani za 2022 r., ani za 2023 r.) A więc 2023 rok będzie ostatnim okresem do skorzystania z tego zwolnienia. Podobne stanowisko zaprezentował Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 16.01.2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.556.2022.1.JKU.

Oznacza to, że niektórych podatników, mimo realizowanych transakcji z podmiotami powiązanymi i przekroczenia progów nie obowiązują terminy na sporządzenie dokumentacji cen transferowych za 2022 r., które dla innych przypadają w zakresie:

  • dokumentacji cen transferowych (local file) wraz z analizami danych porównawczych (benchmarkingowymi) – do końca 10. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego,
  • informacji o cenach transferowych (TPR-C) – do końca 11. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego,
  • grupowej dokumentacji cen transferowych (master file) – do końca 12. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

Odrębne zwolnienie przysługuje już na stałe w zakresie sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych bez analizy porównawczej lub analizy zgodności, w przypadku, gdy podmiot obowiązany do jej sporządzenia posiada status mikro lub małego przedsiębiorcy. Status mikro lub małego przedsiębiorcy posiadać należy „w ostatnim roku podatkowym” – oznacza to, że w przypadku realizacji transakcji w 2022 r. spełniać odpowiednie warunki należy w 2021 r., w przypadku realizacji transakcji w 2023 r. spełniać odpowiednie warunki należy w 2022 r., itd.(  zgodnie z art. 11q ust. 3a pkt 1 ustawy CIT).

Nadal również są dostępne w polskim porządku prawnym uproszczenia co do tworzenia dokumentacji podatkowej w zakresie tzw. safe harbours w odniesieniu do dwóch zagadnień, tj. usług niskiej wartości (art. 11f ustawy CIT oraz art. 23r ustawy PIT a także transakcji pożyczkowych (art. 11g CIT. oraz art. 23s PIT).

Termin wysyłki do urzędu skarbowego formularza TPR w zakresie transakcji podmiotów powiązanych i podmiotów z rajów podatkowych to koniec listopada i dotyczy on transakcji przekraczających progi ustawowe, więc warto odpowiednio wcześniej przyjrzeć się zdarzeniom gospodarczym i obrotom, aby ocenić czy podlegają pod powyższe zwolnienia i uproszczenia dokumentacyjne czy wymagają pełnej dokumentacji i rozszerzonego wypełnienia TPR.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy