27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatki i procedury podatkowe
22.09.2023 r.
3 min

Zasady składania oświadczenia WH-OSC

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
22.09.2023r.
3 min

Ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 2180) wprowadzono zmiany w przepisach o podatku u źródła (ang. withholding tax), których celem jest złagodzenie obowiązującego od 1 stycznia 2019 r. mechanizmu poboru tego podatku, nazywanego w skrócie mechanizmem pay & refund (art. 26 ust. 2e i nast. ustawy CIT). Znowelizowane przepisy wydłużyły możliwość niepobrania podatku u źródła z tytułu kolejnych wypłat na rzecz tego samego podmiotu powiązanego (podatnika) do ostatniego roku podatkowego płatnika pod warunkiem, że oświadczenie pierwotne po przekroczeniu kwoty, o której mowa w art. 26 ust. 2e ustawy o CIT (2 mln zł) złożone zostało we właściwym terminie.

Od 1.01.2023 r. oświadczenie to należy złożyć nie później niż ostatniego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do przekroczenia kwoty, o której mowa w art. 26 ust. 2e ustawy o CIT (a więc np. do końca sierpnia 2023 r., jeżeli do przekroczenia doszło w czerwcu 2023 r.). Przy czym wykonanie tego obowiązku po dokonaniu wypłaty lub postawieniu do dyspozycji pieniędzy lub wartości pieniężnych nie zwalnia płatnika z obowiązku dochowania należytej staranności przed ich dokonaniem lub postawieniem do dyspozycji (art. 26 ust. 7c ustawy CIT).

Oświadczenie to składa się w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej dostępnej na stronie https://www.gov.pl/web/kas/schematy-wht, składa je kierownik jednostki, a w przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – wyznaczona osoba wchodząca w skład tego organu, przy czym nie jest dopuszczalne złożenie tego oświadczenia przez pełnomocnika (art. 26 ust. 7b ustawy CIT).

Przykładowo, płatnik, który złożył oświadczenie, a następnie dokonuje na rzecz podmiotu powiązanego, nierezydenta- podatnika, którego dotyczyło to oświadczenie, dalszych wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 lub art. 22 ust. 1, zobowiązany jest również dopełnić obowiązku wynikającego z art. 26 ust. 7g ustawy o CIT i w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego powinien złożyć oświadczenie następcze. A więc oświadczenie następcze za wypłaty dokonane w 2023 roku i przekraczające limit 2 000 000 zł powinien złożyć nie później niż 31 stycznia 2024 roku. Potwierdza to stanowisko Dyrektora KIS w interpretacji z dnia 12 września 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.395.2023.1.ANK. Oświadczenia WH-OSC (poprzednie i następcze) dotyczą jednego tylko roku podatkowego. Dla płatności w kolejnym 2024 roku, należy przeprowadzić całą procedurę na nowo, składając pierwsze oświadczenie w ciągu roku a kolejno następcze – do końca stycznia 2025 r.

Weryfikacji podlegają okoliczności umożliwiające zastosowanie zwolnienia (aktualny certyfikat rezydencji i oświadczenie o spełnieniu warunków do zwolnienia – art. 26 ust. 1c i 1f ustawy CIT). Pamiętajmy jednak, iż nie ma możliwości, aby stosować umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania jedynie na podstawie złożonego oświadczenia pierwotnego bez złożenia oświadczenia następczego, jeśli były kolejne wypłaty na rzecz tego samego nierezydenta w ciągu roku, nowelizacja ustawy nie wprowadziła żadnych zmian w tym zakresie.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy